Falcovaná krytina s dvojitou drážkou

Strecha z falcovaného plechu patrí medzi najspoľahlivejšie krytiny už po mnoho rokov. Je možné ju použiť prakticky na každý druh strechy už od nízkych sklonov (3°). Možno ju veľmi ľahko kombinovať a zladiť z celkovou architektúrou objektu. V minulosti sa často používala na pokrytie striech kostolov, sakrálnych budov ale aj rodinných domov. V súčasnej dobe nachádza znova uplatnenie pri použití na moderných architektonických objektoch. Vhodný je pre rodinné domy, tak aj pre veľké objekty rôzneho zamerania – športové haly, výrobné haly a pod. Krytinu je možné použiť aj ako fasádu, ktorá je vysoko odolná a trvácna.

Vyrába sa z viacerých typov materiálov a v širokej škále farebných odtieňov.

Materiálové prevedenie:

  • Pozinkovaný plech od hr. 0,5mm do 0,63mm
  • Medený plech od hr. 0,55mm do 0,6mm
  • Titánzinokový plech hr. 0,7mm až 0,8mm
  • Hliníkový plech hr. 0,7mm
  • Lakoplastovaný pozinkovaný plech hr.0,5mm až 0,63 mm

Profilovanie strešnej krytiny sa realizuje priamo na stavbe pomocou  profilovacieho stroja. Šírka profilovaného pásu môže byť od 18cm do 80cm. Najčastejšie však 65cm. Pri realizácií je nutné dodržať montážne postupy, správne navrhnúť detaily a technické riešenia, tak aby strecha vydržala desaťročia. Dôležité je dbať  pri kladení pásov na rozťažnosť jednotlivých materiálov a prispôsobiť tomu dilatácie plechu. Krytina je kotvená pomocou pevných a pohyblivých nerezových príponiek vo falcoch. Ak sú správne zrealizuje strecha, tak je bez viditeľného kotvenia (skrutky, nity a pod.)

falcovana-krytina-tvar-profilu

Pevné nerezové príponky
Posúvne nerezové príponky

Falcovaná krytina , Falcovaná strecha

Hlavné výhody falcovaných striech

Hlavnou výhodou falcovaných striech je, už spomínaná, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ktorá je na mimoriadne vysokej úrovni. Vďačiť tomu môžu práve pevnosti a nepriepustnosti spojov. Práve odolnosť je jedným z dôvodov, pre ktoré sa falcované strechy využívajú aj v horskom prostredí, kde musia odolávať silnému vetru, náporom snehu či prudkému dažďu. 

Veľkou výhodou je aj fakt, že falcovaná krytina je tvarovo perfektne prispôsobiteľná. Pásy strechy je možné vyhotoviť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Vhodná je pre atypické stavby, nie je problém pokryť ňou dlhé a rovné plochy, rovnako ako aj menšie členité plochy napríklad na historických budovách. Jednotlivé pásy je možné rôzne prekladať a ohýbať, čím získate možnosť pokryť rôzne tvary. Netreba tiež zabudnúť, že falcovanú krytinu je možné využiť aj pri strechách s veľmi nízkym sklonom už od 3 °. Vyššie uvedené dôvody bezpochyby prispeli k tomu, že falcované strechy za ostatné roky stále rozšírenejšie, a to aj mimo horských oblastí. Kým architekti vyzdvihujú ich stále celkom neopozeraný vzhľad, prispôsobiteľnosť a perfektnú kombinovateľnosť s rôznymi materiálmi, užívatelia stavieb ocenia ich dlhú životnosť a vysokú odolnosť.