Zoznam mestských častí v Bratislave

Bratislava

Zoznam mestských častí v Bratislave

PetržalkaBratislava V
Ružinov – Bratislava II
Staré Mesto – Bratislava I
Nové Mesto – Bratislava III
Karlova Ves – Bratislava IV
Dúbravka – Bratislava IV
Rača – Bratislava III
Vrakuňa – Bratislava II
Podunajské Biskupice – Bratislava II
Devínska Nová Ves – Bratislava IV
Lamač – Bratislava IV
Vajnory – Bratislava III
Záhorská Bystrica – Bratislava IV
Rusovce – Bratislava V
Jarovce – Bratislava V
Devín – Bratislava IV
Čunovo – Bratislava V

Bratislava sa delí na 5 okresov a tie spolu na 17 mestských častí. Z hľadiska rozlohy sú najväčšou mestskou časťou Podunajské Biskupice, s podielom 11,5 % a najmenšou mestská časť Lamač s podielom 1,8 % z celkovej rozlohy mesta.

Bratislava je rozdelená na 20 katastrálnych území, pričom katastrálne územia sú identické s mestskými časťami, výnimkou je mestská časť Nové Mesto, ktorá je rozdelená na katastrálne územia Nové Mesto a Vinohrady a mestská časť Ružinov, ktorá je rozdelená na katastrálne územia Ružinov, Trnávka a Nivy.

Bratislava (Prehrať slovenská výslovnosť, nem. Pressburg, maď. Pozsony, gr. IstropolisMesto na Dunaji; do roku 1919 Prešporok/Prešporek iné názvy pozri nižšie) je hlavné a rozlohou aj počtom obyvateľov najväčšie mesto Slovenska. Podľa posledného sčítania obyvateľov v Bratislave k 31. decembru 2020 žilo 475 503 obyvateľov.[6]

Nachádza sa na úpätí pohoria Malé Karpaty, medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou. Mestom preteká rieka Dunaj, mimo centra aj rieka Morava. Bratislava leží na hranici s Rakúskom a Maďarskom, čím sa stáva jediným hlavným mestom na svete ležiacim na hranici troch suverénnych štátov.

Je sídlom prezidenta, parlamentu aj vlády; samosprávneho kraja, vznikajúceho Európskeho orgánu práce, niekoľkých miestnych centrál medzinárodných organizácií, ako aj viacerých divadiel, múzeí, galérií, univerzít a ďalších inštitúcií.

Dominantou mesta je Bratislavský hrad s charakteristickými štyrmi vežičkami a Dóm svätého Martina. Spomedzi moderných stavieb je najvýraznejší Most SNP na Dunaji. V historickom centre je vyhlásená pamiatková rezervácia. V mestskej časti Devín leží zrúcanina rovnomenného hradu.

Môže sa Vám ešte páčiť...