Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii strechy

Ak je vaša strecha stará alebo poškodená, nastal čas na jej výmenu. Je to zároveň skvelá príležitosť, ako v čase energetickej krízy znížiť náklady na energie, a to približne o 20 %. Zároveň však s kvalitnou rekonštrukciou strechy môžete zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti.

Hoci menšie lokálne opravy na streche zvládne zručnejší človek aj sám, do väčšej rekonštrukcie strechy sa nepúšťajte svojpomocne. Zavolajte si skúseného odborníka, ktorý navrhne najvhodnejšie riešenie. Garanciu kvality a dlhej životnosti získate s komplexným strešným systémom Tondach. Špecialisti spoločnosti vám poradia s výberom krytiny, vhodnej fólie a ďalších doplnkov a pripravia bezplatný výpočet spotreby škridiel spolu s cenovou kalkuláciou.

Na opravu strechy využite dotáciu

Ak sa púšťate do rekonštrukcie strechy, využite štátnu dotáciu. Výška príspevku sa môže vyšplhať až do výšky 19 000 eur. Nárok na dotáciu majú domy postavené pred 1. januárom 2013, ktoré po obnove dosiahnu úsporu energií minimálne 30 % oproti pôvodnému stavu. Žiadosti o poskytnutie príspevku možno predkladať už od 17. októbra 2022. Všetky potrebné informácie nájdete na web stránke www.obnovdom.sk.

Nechajte si strechu skontrolovať odborníkom

Rekonštrukcia strechy sa nezaobíde bez kvalitných doplnkov v celej skladbe strechy. Aj keď je renovácia finančne náročná, doplnky by ste nemali nahrádzať lacnejšími alternatívami. Pri oprave strechy si zvoľte vhodnú hydroizolačnú fóliu, aby ste priestor pod strechou ochránili pred prienikom zrážok či vlhkosti. Jej voľba závisí od bezpečného sklonu, spôsobu využitia podkrovia, konštrukčnú náročnosť strechy či miestne klimatické podmienky.

Hydroizolačné fólie Tondach sú neodmysliteľnou súčasťou kvalitne zhotoveného strešného plášťa a zaručujú účinnú ochranu strechy. Zdroj: Wienerberger

Ak fóliu vynecháte, vlhkosť môže znížiť účinnosť tepelnej izolácie a poškodiť strešnú konštrukciu. Vhodné sú napríklad fólie Tondach s integrovanou samolepiacou páskou pre zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov. Pred rekonštrukciou strechy sa odporúča, aby ste výber fólie konzultovali s výrobcom či realizátorom.

Nezabudnite na správne odvetranie

Pri oprave strechy sa často zanedbáva prevetrávanie strešného plášťa v hrebeni aj osadenie vetracích prvkov pod hrebeňom. Aby ste zabezpečili správne odvetranie, dbajte na dodržanie stanoveného počtu odvetracích prvkov uvedených v technickom liste. Efektívne odvetranie je tiež podmienkou uplatnenia záruky na strešný systém. Účinnú ochranu zabezpečí vetrací pás Tondach EXTREME z kvalitného profilovaného hliníka, ktorý bráni prieniku vody  a zlepšuje cirkuláciu vzduchu pod hrebeňom a nárožím. Lepiaca vrstva WCS zaisťuje priľnavosť k podkladu aj za vlhkého a chladného počasia, a to až do – 5 °C. Tento pás možno v porovnaní s inými vetracími pásmi natiahnuť až o 30 %.

Technológia výroby pálených škridiel je zárukou, že strecha nevybledne počas celej svojej životnosti a zabezpečí dokonalú ochranu pred nástrahami počasia. Zdroj: Wienerberger

Pálené škridly nezaťažujú krov

Vyberte si krytinu s dlhou životnosťou, použite pálené škridly Tondach. Ponúkajú výhodu stálofarebnosti, vyznačujú sa vysokou odolnosťou, mechanickou pevnosťou a nízkou nasiakavosťou. Nemusíte mať žiadne obavy z prílišného zaťaženia strechy vyššou váhou tejto krytiny. Samotná strešná krytina predstavuje len časť celkovej váhy strechy a významne nezaťažuje konštrukciu krovu. Postup rekonštrukčných prác urýchlite veľkoformátovými škridlami Tondach.

Moderná veľkoformátová posuvná škridla Inspira je vďaka nízkej hmotnosti a možnosti dostatočného posuvu ideálna aj na rekonštrukcie striech rodinných domov. Zdroj: Wienerberger

Oproti bežným skladaným krytinám môžu byť až o 20 % ľahšie. Rátať však treba so zmenou latovania krovu. Ďalším spôsobom, ako si uľahčiť rekonštrukciu strechy, sú posuvné škridly Tondach, napríklad Stodo či Inspira. Niektoré majú rozsah posuvu až 6 cm a dokážu sa ľahko prispôsobiť latovaniu použitému na streche. Spojenie funkčnosti a atraktívneho dizajnu prináša aj pálená škridla Tondach Mediteran Plus. Tá je teraz dostupná skladom, navyše s 30 % zľavou. Akcia platí do 14.11.2022.

Viac na www.wienerberger.sk/tondach

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Môže sa Vám ešte páčiť...