Ako bojovať s neželanými návštevníkmi pod strechou?

Strecha chráni naše obydlia pred nepriaznivým počasím. Často sa však stáva útočiskom aj pre mnohé živočíchy. Ak sa pod vašou strechou usídli zviera, je to varovný signál poškodeného strešného plášťa.

Zvieratá dokážu vážne ohroziť funkčnosť strechy – poškodiť tepelnú izoláciu, podstrešnú fóliu či rozhrýzť káble.
Zvieratá dokážu vážne ohroziť funkčnosť strechy – poškodiť tepelnú izoláciu, podstrešnú fóliu či rozhrýzť káble.

Zvieratá vnikajú do domu predovšetkým na jar v období párenia alebo na jeseň, keď hľadajú teplý úkryt pred prichádzajúcou zimou. K najčastejším návštevníkom podkrovia patria kuny, vtáky, hlodavce či hmyz. Sú postrachom pre tepelnoizolačný materiál, strešné fólie a káble, ktoré rozhryzú, akonáhle sa im dostanú do cesty.

Pravidelná kontrola strechy

Najúčinnejším opatrením pred vniknutím živočíchov do podstrešného priestoru je prevencia. Dôležitá je najmä správna realizácia strechy a jej jednotlivých detailov. Zabúdať netreba ani na pravidelnú kontrolu strechy. „Medzi rizikové časti, na ktoré sa treba zamerať, sú rôzne netesnosti, poškodená strešná krytina či chýbajúce škridly. Skontrolovať treba aj odkvapy, izoláciu, komín či strešné vetracie otvory,“ upozorňuje Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach. Okrem pravidelnej kontroly strešnej krytiny je dôležité monitorovať aj situáciu pod ňou, čiže skontrolovať podkrovie, drevené trámy a pod. Malým živočíchom stačí aj menšia prasklina, cez ktorú dokážu vojsť dovnútra.

Aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom, dbajte najmä na správnu realizáciu strechy a jej jednotlivých detailov – použite systémové doplnky.

Ochrana domu proti zvieracím votrelcom

Existuje niekoľko spôsobov, ako odohnať neželaných návštevníkov. Proti kunám či hlodavcom možno inštalovať elektrické plašičky či prírodné odpudzovače, ak to však nepomôže, asi sa nevyhnete inštalácii pascí. S vtákmi je to o niečo zložitejšie, keďže mnohé druhy sú na našom území chránené a je zakázané odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli. Využiť môžete rôzne ligotavé predmety voľne zavesené v priestore, ultrazvukové odpudzovače či spreje s obsahom éterických olejov nastriekané na streche či fasáde, ktoré vtáky prirodzene odpudzujú. Strešné konštrukcie miluje aj bodavý hmyz, pretože ide o teplé a suché útočisko. So včelami, ktoré sa usídlia v podkroví, vám pomôže včelár, ktorý ich premiestni na vhodnejšie miesto. Na osy a sršne môžete skúsiť použiť falošné hniezda alebo rôzne „babské“ recepty – rozmiestniť v podkroví citrónové vonné sviečky, rozvešať paličky namočené v cesnaku s čili alebo potrieť zárubne okien a dverí octom. Ak kolónia na povale ohrozuje bezpečnosť obyvateľov domu, treba kontaktovať deratizátora. Aby ste sa v podkroví vyhli drevokaznému hmyzu, natrite drevo vhodným náterom a nezabudnite ho pravidelne obnovovať. Ak sa k vám už červotoč dostane, napadnuté drevo nahrejte pomocou mikrovlnného žiariča alebo ho ošetrite na to určeným náterom, ktorý dostanete v ktorejkoľvek predajni stavebnín. Niekedy je nevyhnutná návšteva krovára, ktorý zničené prvky odstráni.

Hliníkový ochranný pás proti vtákom Tondach má rozmer 100 x 5000 mm a ponúka sa v červenej a hnedej farbe.

Správne riešenie detailov strechu ochráni

Základom ochrany proti vniknutiu živočíchov do strešného plášťa, je celoplošné debnenie strechy, ktoré zabráni tomu, aby sa škodcovia dostali až do podkrovia. Účinnou ochranou je dôkladné utesnenie vstupných priestorov do podstrešia a použitie systémových doplnkov, ako sú ochranný vetrací hrebeň či ochranný pás proti vtákom.

Na zamedzenie vniknutia pod strešnú krytinu cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane použite hliníkový ochranný pás proti vtákom Tondach, ktorý nemôžu kuny prehrýzť.

„Na zamedzenie vniknutia zvierat pod strešnú krytinu, najmä cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane, odporúčam použitie hliníkového ochranného pásu proti vtákom Tondach, ktorý na rozdiel od štandardných plastových pásov nedokážu kuny prehrýzť,“ odporúča M. Dobrovodský. Pri detaile v štítovej hrane sa odporúča oplechovanie pod okrajovými škridlami, alebo použitie hliníkových ochranných vetracích hrebeňov tak, aby sa zabránilo vniknutiu zvierat cez okrajovú škridlu. Pri škridlách s vysokým profilom je vhodné použiť hliníkový ochranný hrebeň aj v úžľabí. Ochranný vetrací hrebeň Tondach z hliníka chráni taktiež pred naviatím lístia a iným znečistením. Popri tom zabezpečuje zodpovedajúcu ventiláciu a cirkuláciu vzduchu v priestore strechy.

Ochranný vetrací hrebeň Tondach sa používa pri detaile v štítovej hrane pod okrajovými škridlami a v prípade škridiel s vysokým profilom aj v úžľabí.

Viac na www.wienerberger.sk/tondach.

zdroj:https://www.istavebnictvo.sk/clanky/ako-bojovat-s-nezelanymi-navstevnikmi-pod-strechou

Môže sa Vám ešte páčiť...